zdjęcie zbiorników wodnych wykonane dronem

Profesjonalna fotografia lotnicza z wykorzystaniem dronów

Fotografia lotnicza to dziedzina znana od dłuższego czasu, ale pojawienie się dronów zrewolucjonizowało sztukę wykonywania obrazów lotniczych. Dzięki dronom, fotografowie są w stanie uzyskać niesamowite ujęcia z unikalnych i często trudno dostępnych kątów. Od oszałamiających krajobrazów do unikalnych perspektyw życia codziennego, drony zapewniają bogactwo możliwości dla profesjonalnych fotografów. Dzięki zastosowaniu statków bezzałogowych przenieśli swoje możliwości na wyższy poziom. W tym artykule omówimy podstawy fotografii lotniczej, sprzęt potrzebny do wykonywania zdjęć lotniczych z drona oraz wskazówki, jak uzyskać najlepsze zdjęcia z drona. Następnie zbadamy zalety i wady korzystania z drona w fotografii lotniczej, najlepsze aparaty fotograficzne do wykorzystania w fotografii lotniczej z drona, popularne techniki fotografowania z drona, wskazówki dotyczące postprodukcji do edycji zdjęć z drona oraz aspekty prawne korzystania z dronów w fotografii lotniczej.

Czym jest fotografia lotnicza i jakie są jej zalety?

Fotografia lotnicza to rodzaj fotografii, który polega na robieniu zdjęć z wysokiego pułapu. Ten rodzaj fotografii jest często używany do uchwycenia oszałamiających krajobrazów, panoramicznych widoków i unikalnych perspektyw codziennego życia. Fotografia lotnicza może być również wykorzystywana do uchwycenia obrazów wydarzeń lub działań z lotu ptaka. Zaletą fotografii lotniczej jest to, że pozwala ona fotografom na uchwycenie obrazów z wysokości i kątów, które w innym przypadku nie byłyby możliwe. Ten rodzaj fotografii pozwala również fotografom robić zdjęcia dużych obszarów lub krajobrazów, które nie byłyby możliwe do uchwycenia z ziemi.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wykonania fotografii lotniczej z drona?

Wykonywanie fotografii lotniczej z drona wymaga kilku kluczowych elementów. Bardzo ważny jest sam dron. Drony występują w różnych typach i rozmiarach, a ich cena waha się od kilku tysięcy złotych, nawet do kilkuset tysięcy. Przy wyborze drona należy wziąć pod uwagę rodzaj fotografii lotniczej, którą planujesz wykonać. Na przykład, jeśli szukasz statku bezzałogowego do wykonywania amatorskich zdjęć na małej wysokości, możesz wybrać drona niskobudżetowego. Jeśli planujesz robić zdjęcia profesjonalne, na dużej wysokości, możesz potrzebować drona, który zapewni większą stabilność, wyższą masę startową i dłuższy, dopuszczalny czas operacji.
Oprócz samego drona potrzebny będzie również kontroler, karta pamięci oraz najważniejsze: aparat. Kontroler służy do sterowania dronem i kamerą. Karta pamięci służy do przechowywania zdjęć wykonanych przez kamerę. Wreszcie, aparat jest używany do robienia zdjęć. Przy wyborze aparatu należy wziąć pod uwagę m.in. jego rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę i parametry przesłony oraz obiektywu.
Jeśli zdjęcia lotnicze zamierzasz wykonywać sporadycznie, a ich jakość ma być wysoka, to najlepiej skontaktuj się z firmą, która oferuje usługi profesjonalnymi dronami. Zwykle są to fachowcy w dziedzinie wykonywania nalotów i realizacji tego typu zadań. Finalnie uzyskasz profesjonalne zdjęcia przy relatywnie niskim koszcie ich wykonania.

Różne rodzaje fotografii lotniczej z drona

Istnieje wiele różnych typów fotografii lotniczej, które można wykonać za pomocą drona. Niektóre z najbardziej popularnych typów fotografii lotniczej obejmują fotografię panoramiczną, krajobrazową, portrety z powietrza i fotografię nocną.

Fotografia panoramiczna

Fotografia panoramiczna to rodzaj fotografii, która polega na wykonaniu wielu zdjęć sceny i scaleniu ich razem w celu utworzenia jednego, szerokokątnego ujęcia. Ten rodzaj fotografii jest często używany do uchwycenia oszałamiających krajobrazów lub krajobrazów miejskich.

Fotografia krajobrazowa

Fotografia krajobrazowa to rodzaj fotografii, która polega na uchwyceniu piękna określonej lokalizacji. Ten typ fotografii jest często używany do uchwycenia oszałamiających widoków przyrodniczych, gospodarstw rolnych lub panoramy miasta.

Portrety z powietrza

Portrety z powietrza obejmują fotografowanie ludzi z wysokiego pułapu. Ten rodzaj fotografii jest często używany do uchwycenia unikalnych i interesujących perspektyw ludzi.

Fotografia nocna

Fotografia nocna to rodzaj fotografii, która obejmuje robienie zdjęć w nocy lub w sytuacjach słabego oświetlenia. Ten rodzaj fotografii może być używany do uchwycenia oszałamiających widoków nocnego nieba lub uchwycenia piękna krajobrazu miasta w nocy.

Kilka porad na temat wykonywania zdjęć z pułapu lotniczego

Wykonanie najlepszych zdjęć dronem z pułapu lotniczego wymaga trochę praktyki i cierpliwości. Nie zapomnij również o obowiązujących przepisach dotyczących wykonywania nalotów dronem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepsze zdjęcia z drona.

Zaplanuj swoje ujęcia

Zanim wystartujesz swoim dronem, ważne jest, aby zaplanować swoją sesję. Pomyśl o rodzaju ujęć, które chcesz uchwycić i jak chcesz je zrealizować. To pomoże Ci uzyskać najlepsze rezultaty.

Zrób wiele ujęć z drona

Wykonaj wiele zdjęć tej samej sceny, a później wybierz te najlepsze. Da Ci to również więcej opcji, jeśli chodzi o post-processing.

Użyj gimbala

Gimbal to urządzenie, które pomaga ustabilizować kamerę na dronie. To pomoże Ci uzyskać czyste, stabilne ujęcia.

Wykonuj zdjęcia w formacie RAW

Format RAW pozwoli Ci mieć większą kontrolę nad postprocesingiem zdjęć. Daje to również więcej opcji, jeśli chodzi o ich edycję.

Używaj ręcznej ekspozycji

Używanie ręcznej ekspozycji pozwoli Ci mieć większą kontrolę nad jasnością i kontrastem Twoich zdjęć.

Zalety i wady używania drona do fotografii lotniczej

Używanie drona do fotografii lotniczej ma swoje zalety i wady. Jedną z największych zalet używania drona jest to, że pozwala fotografom uchwycić obrazy z praktycznie dowolnych kątów. Pisaliśmy już o tym wyżej. Ten rodzaj fotografii jest po prostu bardziej spektakularny i technicznie elastyczny.
Z drugiej strony, wykorzystanie drona do fotografii lotniczej ma również swoje wady. Drony są drogie i wymagają odpowiednich kompetencji oraz doświadczenia. Ponadto drony są ograniczone pod względem masy, jaką mogą przenosić i odległości, na jaką mogą wykonywać operacje. Tutaj jednak możesz skorzystać z profesjonalnych usług firm takich jak IWING. Staniesz się reżyserem, a IWING operatorem. Taki duet zaowocuje profesjonalnym efektem.

ZOBACZ: Zdjęcia lotnicze RGB, CIR

Nie zapominaj również, że wykonywanie lotów dronem podlega odpowiednim przepisom, a wykonywanie operacji np. w strefie kontrolowanej lotnisk jest możliwe wyłącznie dla pilotów posiadających odpowiednie zgody. To kolejny powód, aby rozważyć współpracę z firmą taką jak nasza.

Jak wybrać najlepszą kamerę do zdjęć lotniczych z drona

Wybierając aparat do fotografii lotniczej z drona, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę oraz parametry obiektywu i przesłony. Rozdzielczość aparatu jest ważna, ponieważ określi jakość zdjęć, które będziesz mógł wykonać. Liczba klatek na sekundę w aparacie określi, jak szybko możesz robić zdjęcia seryjne. Przesłona aparatu oraz obiektyw określą pozostałe, równie ważne parametry zdjęć. Wybierając aparat do fotografii lotniczej z drona, ważne jest, aby wybrać taki, który jest w stanie uchwycić najwyższą możliwą jakość obrazów.

dron płatowiec na tle pochmurnego nieba
dron płatowiec

Popularne techniki fotografowania z drona

Istnieje wiele różnych technik fotografii z drona, które można wykorzystać do wykonania oszałamiających zdjęć lotniczych. Jedną z najbardziej popularnych technik jest wykorzystanie funkcji przechylania i przesuwania drona w celu stworzenia zamaszystego ujęcia obszaru lub krajobrazu. Ta technika jest często używana do uchwycenia efektownych, panoramicznych ujęć krajobrazów. Inną popularną techniką jest wykorzystanie funkcji wysokości drona do uchwycenia różnych perspektyw sceny. W ten sposób pozyskasz unikalne perspektywy życia codziennego. Wreszcie, inną popularną techniką jest wykorzystanie funkcji śledzenia drona do śledzenia obiektu lub przedmiotu podczas przemieszczania się po scenie.

Wskazówki dotyczące postprodukcji i edycji zdjęć z drona

Edycja zdjęć z drona może być trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiednim technikom postprodukcji możesz przenieść swoje zdjęcia z drona na jeszcze wyższy poziom. Jedną z najważniejszych technik postprodukcji jest użycie odpowiedniego oprogramowania. Adobe Lightroom i Photoshop to dwa najpopularniejsze programy używane do edycji zdjęć z drona. Programy te umożliwiają dokonywanie korekt ekspozycji, kontrastu i koloru, a także wprowadzanie innych drobnych poprawek do obrazu.
Inną ważną techniką postprodukcji jest użycie odpowiednich filtrów. Filtrów możesz używać do poprawy wyglądu obrazu lub do dodania kreatywnego efektu. Na przykład filtr winietujący może być użyty do dodania subtelnego efektu przyciemnienia krawędzi obrazu.

Prawne aspekty używania dronów do fotografii lotniczej

Powtórzmy to jeszcze raz: używając drona do fotografii lotniczej, należy zdawać sobie sprawę z obowiązujących przepisów, które dotyczą prowadzenia operacji dronami. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z naszym ekspertem. Nie tylko doradzamy naszym klientom, ale również prowadzimy szkolenia dla operatorów UAV. Świadcząc profesjonalne usługi musimy być z wszystkimi tymi przepisami na bieżąco. Jesteśmy też członkiem Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. To pozwala nam wymieniać się najnowszą wiedzą w zakresie norm i trendów tej branży.

Podsumowanie

Fotografia lotnicza stała się w ostatnich latach coraz bardziej popularna, dzięki pojawieniu się dronów. Wykonywanie zdjęć lotniczych z drona wymaga kilku elementów wyposażenia, takich jak dron, kontroler, karta pamięci i aparat fotograficzny. Najlepiej, gdyby żaden z nich nie stal się przedmiotem kompromisu.
Wykonanie najlepszych zdjęć lotniczych z drona wymaga dużej wiedzy, praktyki i cierpliwości. Ponadto ważne jest, aby być świadomym kluczowych zalet i wad korzystania z drona do profesjonalnej sesji fotograficznej. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości zdjęcia do celów prywatnych lub komercyjnych, powierz zadanie profesjonalnej firmie. Po prostu sprawdź ofertę i przeanalizuj wszystkie za i przeciw skorzystania z doświadczenia ekspertów. Skontaktuj się z nami!