dron płatowiec lecący nad ziemią

To dotyczy dronów amatorskich i tych profesjonalnych

Pogoda ma znaczny wpływ na zdolność do sterowania dronem. W tym artykule przeprowadzimy dogłębną analizę na temat tego, jak różne warunki pogodowe, takie jak opady, temperatura powietrza i wiatr mogą wpływać na operowanie dronem.

Znaczenie prognozy pogody

Pierwszym krokiem, który operator drona powinien podjąć przed wzniesieniem się w powietrze, jest sprawdzenie prognozy pogody. Pogoda jest zmienna. Zanim dron wystartuje, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo lotu.

Indeks KP

Indeks KP określa aktywność promieniowania cząstek słonecznych, które docierają do Ziemi w wyniku wybuchów na Słońcu. Wysoki wskaźnik Kp-index może negatywnie wpływać na sygnał GPS w dronie i powodować zakłócenia połączenia.

Wysoki indeks KP może utrudniać sprawne operowanie urządzeniem.

Wiatr

Silny wiatr poważnie utrudnia zarówno start, prowadzenie, jak i lądowanie drona. Lot przy porywistym wietrze jest ryzykowny i grozi różnymi wypadkami.

Ryzyko związane z silnym wiatrem

Oprócz ryzyka zadrapań, złamań skrzydeł, a nawet rozbicia sprzętu, przy silnym wietrze istnieje ryzyko przedwczesnego wyczerpania akumulatorów.

Temperatura powietrza

Zbyt niska temperatura powietrza sprawia, że akumulatory drona szybciej się rozładowują. Z kolei zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do przegrzania się akumulatora lub elektroniki,  co w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić np. do wyłączenia silnika i niekontrolowanego upadku wielowirnikowca.

Opady

Nawet najmniejsza wilgotność jest niebezpieczna dla drona. Drobna mżawka może zamoczyć urządzenie i powodować zwarcia w elektronice.

To samo ma miejsce w przypadku opadów śniegu. Śnieg, który stopnieje na ciepłych silnikach i dostaje się do drona może powodować poważne uszkodzenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, zarówno osób postronnych, operatora, jak i samego sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdym lotem dronem dokładnie sprawdzić prognozę pogody w wiarygodnym źródle.

Akumulatory drona

Jeśli korzystasz z drona komercyjnego zawsze sprawdź w instrukcji producenta zalecany zakres temperatur pracy akumulatora oraz procedury jego dogrzewania.

Monitorowanie stanu akumulatora podczas lotu

Przed lotem, w jego trakcie jak i po zakończeniu należy stale monitorować dostępne parametry pracy akumulatora: napięcie/napięcie ogniw/temperaturę/pobierany prąd. Pomoże to prawidłowo zaplanować i bezpiecznie wykonać lot, a w dłuższym terminie zadbać o dobrą żywotność akumulatorów.

Pogoda a żywotność akumulatorów drona

Temperatura ma wpływ na wydajność każdego akumulatora.