skrzyżowanie dróg z lotu ptaka

Usługi geodezyjne wspierane z pułapu lotniczego

Usługi geodezyjne i zawód geodety istnieją na świecie od czasów, gdy pojawiła się pierwsza potrzeba wytyczenia powierzchni pól uprawnych, określenia odległości, czy wyznaczenia odpowiednich kątów przy wznoszeniu pierwszych budowli. Jego historia sięga przynajmniej kilku tysięcy lat przed naszą erą. Na przestrzeni wieków udoskonalane były narzędzia i przyrządy geodezyjne. Tak dzieje się również dzisiaj, gdy nowoczesne technologie pozwalają stale udoskonalać proces pomiarów i analizy danych w geodezji. Ma to wpływ nie tylko na jakość wykonywanych prac, ale przede wszystkim ich wydajność. Przeczytaj, jak zwiększyć efektywność w Twojej firmie geodezyjnej dzięki wykorzystaniu profesjonalnych dronów i przyrządów geodezyjnych.

Od żerdzi i sznura po teodolit, tachimetr i urządzenia fotogrametryczne

W Polsce historia geodezji sięga czasów XII w. Król zatrudniał ówczesnych żerdników do wytyczania m.in. granic gruntów uprawnych, obszarów wiejskich i miast. Posługiwali się oni narzędziami w tamtym czasie dostępnymi. Zwykle były to specjalne tyczki drewniane (zwane żerdziami), sznury i inne proste przedmioty za pomocą których przeprowadzali odpowiednie pomiary.

Dzisiaj praca geodety wygląda zupełnie inaczej. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w geodezji jest niwelator, odbiornik GPS, tachimetr i niekiedy teodolit. Coraz więcej firm geodezyjnych korzysta też z usług firm wyspecjalizowanych w prowadzeniu pomiarów geodezyjnych profesjonalnymi dronami, lub same rozwijają działy fotogrametrii z użyciem dronów.

Tachimetr

Tachimetr to narzędzie optyczne, którym geodeta może dokonać pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych, a także odległości. W uproszczeniu można powiedzieć, że tachimetr to połączenie teodolitu z dalmierzem. Obecnie nowoczesne tachimetry cyfrowe mają w sobie de facto komputery geodezyjne, które poza pomiarem pozwalają obliczać gotowe współrzędne mierzonych punktów, nanieść je na cyfrową mapę, rysować szkice, wytyczyć w terenie punkty i linie oraz prowadzić obliczenia geodezyjne np. pola powierzchni.

urządzenia geodezyjne – tachimetr

Teodolit

Teodolit jest narzędziem geodezyjnym, wykorzystywanym dawniej w praktycznie każdym przedsięwzięciu pomiarowymi. Służy do wyznaczania kątów w pionie i poziomie. Nie posiada jednak tych funkcji, które oferuje tachimetr – przede wszystkim nie daje możliwość dokładnego pomiaru odległość ani nie ma komputera geodezyjnego.

urządzenia geodezyjne – teodolit

Profesjonalny dron z urządzeniami fotogrametrycznymi

Coraz częściej firmy geodezyjne nawiązują współpracę z podwykonawcami usług świadczonych przy pomocy profesjonalnych dronów, wyposażonych w zaawansowane urządzenia fotogrametryczne.

Zastanawiasz się, jak możesz na tym skorzystać?

Geodeci zyskują dzięki takiej współpracy istotną oszczędność czasu i środków. Fotogrametria z pułapu lotniczego to również łatwość wykonania konkretnych pomiarów. Drony wyposażone w kamery fotogrametryczne, skanery i inne instrumenty teledetekcji są w stanie dostarczyć precyzyjne dane w dużo krótszym czasie niż człowiek. Ma to szczególne znacznie na dużych obszarach poddanych pomiarom, lub w miejscach trudnodostępnych i niebezpiecznych.

dron płatowiec z aparatem fotogrametrycznym na tle nieba
profesjonalny dron płatowiec

Usługi dronami dla geodetów, korzyści

Usługi geodezyjne dronami pozwalają na wykonanie pomiarów ukształtowania terenu, postępów robót ziemnych i szczegółów terenowych bez konieczności wykonywania długotrwałych prac terenowych.

Firmy świadczące takie usługi dla geodetów mają zdolność szybkiego pozyskiwania danych dla dużych obszarów. Mówimy tutaj np. o wykonaniu wszystkich operacji pomiarowych na odcinku liczącym 15 km w 1 dzień przy użyciu 1 drona!

Współpraca z takim partnerem to optymalizacja kosztów i skrócenie prac polowych. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo pomiarów i brak zakłócania prac na budowie.

Przede wszystkim jednak na uwagę zasługuje fakt, że pomiary prowadzone urządzeniami fotogrametrycznymi z drona zapewniają wysoką dokładność, odpowiadającą pomiarowi GPS RTK.

Zakres usług geodezyjnych dronem

Łatwo zauważysz, że zakres usług geodezyjnych wykonywanych z pułapu lotniczego jest bardzo szeroki.

Lotnicze zdjęcia fotogrametryczne dostarczają danych bazowych do ortofotomap, chmury punktów, numerycznych modeli terenu. Możliwa duża częstotliwość pozyskiwania aktualnych danych to kolejna korzyść skorzystania z takiego rozwiązania

Pomiar sytuacyjno-wysokościowy szczegółów terenowych I klasy to jeden z przykładów wykorzystania fotogrametrycznych zdjęć lotniczych.

Wykonanie chmury punktów ze skaningu pozwala natomiast na dostarczenie precyzyjnych danych do Numerycznego Modelu Terenu, map 3D i analiz przestrzennych.

Firmy świadczące usługi profesjonalnymi dronami dostarczą Ci dokładne odwzorowanie terenu na potrzeby projektowania i kalkulacji robót ziemnych.

Geodezyjna obsługa inwestycji może być z powodzeniem prowadzona urządzeniami pomiarowymi z pułapu lotniczego.

Jakiego podwykonawcę wybrać i dlaczego IWING

Usługi geodezyjne dronami, bezpieczeństwo

W naszym zespole mamy doświadczonych konsultantów, specjalizujących się w geodezji.

Posiadamy uprawnienia UAVO MOTW do 25 kg. Dysponujemy certyfikowanym ośrodkiem szkolenia operatorów oraz obsługi UAV.

Legitymujemy się pozwoleniami na loty w przestrzeni kontrolowanej lotnisk cywilnych i wojskowych (CTR, MCTR)

Mamy na koncie setki kilometrów kwadratowych wykonanych ortofotomap i pomiarów fotogrametrycznych. Wspieramy usługi geodezyjne od wielu lat.

Doświadczenie w geodezji i systemach bezzałogowych

Na swoim koncie mamy ponad 600km2 zobrazowań. Wykonaliśmy ponad 200’000 zdjęć, podczas przeszło 300 operacji lotniczych (ponad 300 godzin pomiarów geodezyjnych prowadzonych z powietrza). Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Flota dronów do wykonywania usług dla geodezji

Usługi dla geodetów wykonujemy między innymi samolotem elektrycznym typu motoszybowiec.

Jedną z jego cech i korzyści jest czas nalotu, trwający do 120 minut.

Na uwagę zasługuje łoże stabilizacyjne kamery w naszych samolotach, kompensujące przechylenia kamery w zakresie 0-12 stopni, dokładność stabilizacji 0,5 stopnia. System gwarantuje lot autonomiczny, wspierany nawigacją GPS. Zdjęcia celowane wykonywane są na podstawie pozycji GPS zapewniają równe pokrycie terenu. System pozycjonowania GNSS RTK daje kilkucentymetrowe dokładności pomiaru pozycji zdjęć.

chmura punktów pozyskana urządzeniem LIDAR na odcinku budowanej drogi S5
Inwentaryzacja postępu robót ziemnych – Droga S5

Sprawdź referencje firmy świadczącej usługi geodezyjne z pułapu lotniczego

Sprawdź referencje firmy świadczącej usługi dronami. Skontaktuj się z nami teraz a chętnie przedstawimy Ci przykłady naszych realizacji. Odpowiemy na Twoje pytania i przedstawimy niezobowiązująco swoją ofertę. Chętnie też podejmiemy się wyzwania, jakie przed nami postawisz w zakresie usług dla geodezji, świadczonych przy użyciu specjalistycznych urządzeń fotogrametrii i teledetekcji przenoszonych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.

Zapraszamy do współpracy!