zdjęcia fotogrametryczne terenu zabudowanego na ośmiu zdjęciach

Narzędzia geodezyjne: Przegląd niezbędnych przyrządów dla geodety

Geodezja odgrywa kluczową rolę w planowaniu, projektowaniu i realizacji inwestycji budowlanych, infrastrukturalnych i lądowych. Aby geodeta mógł wykonać swoją pracę zgodnie z wymaganiami technicznymi, niezbędne są odpowiednie narzędzia geodezyjne. W tym artykule przedstawimy 10 najważniejszych narzędzi, które powinien posiadać każdy geodeta. Narzędziem nr. 11 jest profesjonalny dron wyposażony w urządzenia geodezyjne – w tym przypadku pełne wsparcie zapewnia IWING, oferując profesjonalne usługi dronami.

1. Tachimetr

1.1. Tachimetr jako podstawowe narzędzie geodety

Tachimetr to niezbędne narzędzie w pracy każdego geodety. Urządzenie to pozwala na dokonywanie pomiarów kątów poziomych i pionowych oraz odległości pomiędzy wyznaczonymi punktami. Dzięki tachimetrowi geodeci mogą wykonywać precyzyjne pomiary w terenie i sporządzić dokumentację geodezyjno-kartograficzną.

1.2. Tachimetry elektroniczne

Współcześnie geodeci coraz częściej korzystają z tachimetrów elektronicznych, które oferują wyższą dokładność pomiarów oraz automatyzację pracy. Tego typu urządzenia wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak układ elektroniczno-optyczny, co pozwala na jeszcze szybsze i dokładniejsze pomiary.

geodeta z tachimetrem na budowie drogi
geodeci coraz częściej korzystają z profesjonalnych usług dronami

2. Niwelator

2.1. Rodzaje niwelatorów

Niwelator to kolejne niezbędne narzędzie w pracy geodety, służące do pomiaru różnic wysokości między różnymi punktami w terenie. Na rynku dostępne są różne rodzaje niwelatorów, takie jak:

 • Niwelatory optyczne
 • Niwelatory laserowe
 • Niwelatory rotacyjne
 • Niwelatory krzyżowe
 • Niwelatory samopoziomujące

2.2. Zastosowanie niwelatorów

Niwelatory są wykorzystywane podczas różnych prac geodezyjnych, takich jak budowa dróg, inwestycje budowlane czy wyznaczanie wysokości terenu. Dobór odpowiedniego niwelatora zależy od wymagań danego zadania oraz preferencji geodety.

3. Teodolit

3.1. Zastosowanie teodolitu

Teodolit to instrument geodezyjny służący do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz wyznaczania azymutów. Jest wykorzystywany w pracach geodezyjnych takich jak:

 • Budowa dróg
 • Budowa linii kolejowych
 • Budowa mostów
 • Budowa autostrad
 • Budowa różnych budynków

3.2. Rodzaje teodolitów

Wyróżniamy dwa główne rodzaje teodolitów:

 • Teodolity optyczne
 • Teodolity elektroniczne

Teodolity elektroniczne automatycznie wykonują odczyt kierunku, co eliminuje potrzebę przeprowadzania ręcznych obliczeń, charakterystycznych dla teodolitów optycznych.

4. Odbiornik GPS

4.1. Zastosowanie odbiornika GPS w geodezji

Odbiornik GPS, czyli Global Positioning System, to narzędzie geodezyjne wykorzystujące sygnał satelitarny do precyzyjnego określania współrzędnych geograficznych punktów na ziemi. W geodezji odbiornik GPS jest wykorzystywany między innymi do:

 • Precyzyjnego ustalania granic działek
 • Rozgraniczenia nieruchomości
 • Wyznaczania współrzędnych punktów geodezyjnych

4.2. Dokładność odbiorników GPS

Nowoczesne odbiorniki GPS oferują wysoką dokładność pomiarów, nawet do 1 cm, co pozwala na precyzyjne wykonywanie prac geodezyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice pomiędzy modelami odbiorników, gdyż mogą one oferować różne poziomy dokładności.

5. Dalmierz

5.1. Rodzaje dalmierzy

Dalmierz to prostsze narzędzie geodezyjne, służące do pomiaru odległości między różnymi punktami. Wyróżniamy następujące rodzaje dalmierzy:

 • Dalmierze optyczne
 • Dalmierze laserowe
 • Dalmierze ultradźwiękowe

5.2. Zastosowanie dalmierzy

Dalmierze są wykorzystywane do wykonywania pomiarów odległości w terenie, zarówno w geodezji, jak i innych dziedzinach. Standardowo pozwalają na pomiary punktów oddalonych nie dalej niż o 120-200 m.

6. Drogomierz

6.1. Budowa i zasada działania drogomierza

Drogomierz to proste narzędzie geodezyjne, służące do obliczania odległości za pomocą liczby wykonanych obrotów koła. Drogomierz składa się z koła oraz mechanizmu liczącego obroty, co pozwala na szybkie i wygodne wykonywanie pomiarów w terenie.

6.2. Zastosowanie drogomierza

Drogomierz jest wykorzystywany głównie w sytuacjach, gdy pomiar odbywa się w linii prostej lub ewentualnie po łuku. Jest to alternatywa dla dalmierza laserowego, szczególnie gdy wiązka lasera nie ma się od czego odbić.

7. Łaty geodezyjne

Łaty geodezyjne służą do pomiaru wysokości w zakresie budowy dróg, prac budowlanych i innych przedsięwzięć. Wykorzystywane są w połączeniu z niwelatorami, umożliwiając obliczenie różnicy wysokości między punktami pomiarowymi.

8. Tyczki geodezyjne

Tyczki geodezyjne to prosty przyrząd służący do oznaczania punktów w terenie. Wykonane są z drewna lub metalu o długości 2 metrów, pomalowane w biało-czerwone poziome pasy. Tyczki mogą być składane, co ułatwia ich transport i przechowywanie.

9. Taśma miernicza

Taśma miernicza to kolejne podstawowe narzędzie geodety. Służy do pomiaru odległości między punktami. Taśmy miernicze wykonane są z różnych materiałów, najczęściej ze stali, a ich długość może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów.

10. Węgielnica

Węgielnica to przyrząd do wyznaczania kątów prostych. W praktyce geodezyjnej jest stosowany rzadziej niż inne narzędzia, jednak może być użyteczny w niektórych sytuacjach.

Podsumowanie

W pracy geodety niezbędne są odpowiednie narzędzia, które umożliwią precyzyjne i dokładne pomiary w terenie. Tachimetr, niwelator, teodolit, odbiornik GPS, dalmierz, drogomierz, łaty geodezyjne, tyczki geodezyjne, taśma miernicza oraz węgielnica to podstawowe przyrządy, które powinien posiadać każdy geodeta. Dzięki nim praca geodety staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Należy pamiętać, że współpracując z firmą świadczącą profesjonalne usługi dronami, można jeszcze bardziej podnieść wydajność i zyskowność realizowanych zleceń. Zapraszamy do współpracy!